Festiwal Latino w Jędrzejowie – było naprawdę gorąco!

 latino      To było prawdziwe święto tańca w Jędrzejowie! Nasze miasto w ostatnią sobotę i niedzielę było niekwestionowaną stolicą Polski dla wszystkich miłośników tańca latynoamerykańskiego.  Ponad 360 uczestników z całej Polski wzięło udział w I edycji Festiwalu Latino, który został zorganizowany w Jędrzejowie w dniach 18 i 19 czerwca dzięki współpracy nawiązanej przez Burmistrza Marcina Piszczka ze szkołą tańca Studio Dance Factory, którego właścicielką jest 3-krotna mistrzyni Polski w salsie, Joanna Maciejczyk. Był to pierwszy w naszym kraju festiwal oferujący uczestnikom całkowicie bezpłatne zajęcia prowadzone przez najlepszych instruktorów. Byli wśród nich między innymi: Anna Chagowska, Marta Rolnik, Monika Grzelak, Joanna Weremko, Rafał i Katarzyna Rosiak, Joanna i Konrad Dąbscy, a także goście z zagranicy: Riccardo Recanati z Włoch oraz Kubańczyk Yosmaikel Delgado Gomez.

W sobotę i w niedzielę od 10 rano do późnych godzin popołudniowych tancerze uczestniczyli w warsztatach tanecznych zorganizowanych w 4 salach: hali I Liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie, hali Zespołu Szkół w Jędrzejowie (SP nr 4 i Gimnazjum nr 2), oraz w dwóch salach Centrum Kultury. Uczestnicy mogli zapoznać się z wieloma stylami tańców latino: tańce solo, tańce w parze, salsa L.A. (styl Los Angeles), mambo, bachata, kizomba, Rueda de Casino, akrobacje w tańcu, afro-jazz, izolacje, cha-cha, salsa footworks, body movement.

Największą atrakcją była sobotnia impreza taneczna, którą przeprowadzono wieczorem w amfiteatrze przy Centrum Kultury. Nie udało się jej popsuć kapryśnej tego dnia aurze. Gorąca latynoska muzyka płynąca z głośników i pary tańczące do 2 w nocy południowo-amerykańskie rytmy pomimo padającego co jakiś czas deszczu – te obrazy wywarły na wszystkich wielkie wrażenie. Na scenie amfiteatru prezentowali się młodzi uczestnicy festiwalu. Wielu z nich będąc członkami szkół tańca latino, ma już na swoim koncie znaczące osiągnięcia, w tym tytuły mistrzów Polski.

Około 23:00 rozpoczęły się pokazy instruktorów, którzy owacyjnie witani przez publiczność dali wspaniały pokaz swojego kunsztu tanecznego. Laicy zaskoczeni byli różnorodnością stylów latynoskich i oczarowani wdziękiem tancerzy, natomiast osoby posiadające już pewne doświadczenie w tańcach latino, podziwiali doskonały warsztat taneczny swoich mistrzów.

Tańce pod Centrum Kultury trwały jeszcze do późnej nocy, mimo, że w niedzielę rano zaczynały się kolejne warsztatowe zajęcia.

Zarówno uczestnicy, jak i instruktorzy podkreślali bardzo dobrą organizację Festiwalu. Wszyscy mają nadzieję spotkać się w Jędrzejowie za rok.

Burmistrz Marcin Piszczek składa podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, bez których zorganizowanie Festiwalu byłoby niemożliwe, w tym przede wszystkim Pani Joannie Maciejczyk, pomysłodawczyni i głównej organizatorce imprezy.

Galerię zdjęć można zobaczyć tutaj: GALERIA