Ireneusz Ślusarczyk został laureatem Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2013

W czwartek 24 października w Kielcach odbyła się uroczysta gala wręczenia Świętokrzyskich Nagród Kultury. Jedna z nich powędrowała do jędrzejowianina Ireneusza Ślusarczyka.

Ireneusz Ślusarczyk – aktor, pieśniarz, tekściarz, kabareciarz, pedagog, lecz przede wszystkim, animator kultury i reżyser spektakli teatralnych, na co dzień pracujący w Centrum Kultury w Jędrzejowie odebrał z rąk Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa Świętokrzyską Nagrodę Kultury przyznawaną osobom, których działalność i dokonania wzbogacają dorobek kulturalny województwa świętokrzyskiego.

Ireneusz Ślusarczyk został doceniony przede wszystkim za zainicjowanie w 1993r.w Jędrzejowie Kompanii Artystycznej „Strych Dziadka Hieronima”, która przez lata działalności wystawiła kilkadziesiąt spektakli i widowisk, a artyści tej formacji uczestniczyli w kilkuset wydarzeniach artystycznych w województwie. Kapituła przyznając nagrodę wzięła także pod uwagę doskonale rozwijające się z roku na rok Spotkania z Piosenką Turystyczną i Poetycką „Wagonowe Tra La La Ciuchci Expres Ponidzie”, których Ireneusz Ślusarczyk jest pomysłodawcą, oraz dramatyczny Teatr „Con Text” gdzie Ireneusz Ślusarczyk jest reżyserem, a jego ostatnie dwa spektakle: „Igraszki z Diabłem” i „Wujaszek Czech-off” odbiły się szerokim echem w województwie świętokrzyskim. Ten ostatni od listopada będzie grany w Filharmonii Świętokrzyskiej, a jędrzejowianie będą mogli go obejrzeć najprawdopodobniej 22 listopada w Centrum Kultury.

Uroczysta gala w Pałacu Biskupów Krakowskich stanowiła zarazem inaugurację Roku Kulturalnego i Sezonu Artystycznego. Nagrody wręczyli marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, oraz przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Tadeusz Kowalczyk. Imprezie towarzyszyło otwarcie wystawy Muzeum Narodowego w Kielcach pt. „Panowie ognia – hutnictwo żelaza na ziemiach polskich w starożytności”.