IX Kielecki Festiwal Nauki w Sędziszowie

Warsztaty językowe
W dniach 16 i 17 września odbyły się warsztaty językowe „Zróbmy po angielsku coś dobrego do jedzenia”. Zajęcia odbywały się w oddziale „zerowym” Szkoły Podstawowej nr 1 w Sędziszowie oraz w grupie pięciolatków Przedszkola Samorządowego w Sędziszowie. Podczas spotkań z Przedszkolakami prowadząca, Małgorzata Sroga ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sędziszowie, zapoznała dzieci z nowym słownictwem za pomocą flash cards. Następnie odegrała historykę wskazując na elementy ilustracji plakatowych. W finale uczestnicy przygotowali sałatkę owocową zachowując higieniczne zasady spożywania i przygotowywania posiłków.
O Prawach i Obowiązkach Dziecka już w przedszkolu
20 września przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego, pod okiem pani Anny Domagały, znów uczestniczyli w zajęciach festiwalowych. Zajęcia mały na celu przybliżenie dzieciom ich praw i obowiązków, inspirować do rozwoju zdolności i zainteresowań na miarę indywidualnych możliwości. Poprzez zabawę i aktywność własną przedszkolaki miały okazję poznać i zrozumieć na czym polegają ich prawa. Dzieci wykonały w zespołach prace plastyczne z wykorzystaniem niecodziennych technik i form. Dziecięce dzieła zostały wyeksponowane na wystawie.
Zobacz, zbadaj, zapamiętaj
Już po raz ósmy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie wspólnie uczestniczyli w niespotykanych prezentacjach. W tym roku przebiegały one pod hasłem „Zobacz, zbadaj, zapamiętaj”. Prezentacje odbywały się 21 i 22 września i zostały podzielona na trzy grupy tematyczne: „Eksperymentowanie jest proste i tanie”, „”Rusz głową”, „Poszukaj w gwiazdach”.
„Eksperymentowanie jest proste i tanie” – uczestnicy wykonywali różnorodne doświadczenia pod kierunkiem nauczycieli, wykorzystując łatwo dostępne przedmioty codziennego użytku i artykuły spożywcze. Mogli między innymi przekonać się, że kości zwierzęce moczone w occie tracą twardość i łatwo jest je wyginać w różne strony. Duże zainteresowanie wzbudziło doświadczenie polegające na tym, że jajko ugotowane na twardo zostaje wessane do butelki. Ponadto można było porozmawiać przez „nitkowy telefon”, odczytać list napisany sympatycznym atramentem, zagrać na „gumkowej gitarze” i „słomkowym flecie”, a także zaobserwować symulację erupcji wulkanu wykonanego z piasku, sody kuchennej i octu.
Podczas prezentacji „Rusz głową” dzieci zaprzyjaźniły się z liczbami Fibonacciego i miały możliwość poznać występowanie tych liczb w przyrodzie, np. liczba odnóży pająka (8), liczba płatków stokrotki (21) listków koniczyny (3), czy liczba palców ludzkiej ręki (5) – to wszystko są liczby Fibonacciego.
„Poszukaj w gwiazdach” – ta część prezentacji poświęcona była budowie wszechświata i gwiazdozbiorów oraz wyznaczaniu kierunku północnego za pomocą Gwiazdy Polarnej. Zainteresowani otrzymali mapy nieba z zaznaczonymi gwiazdozbiorami wrześniowego nieba. Prezentacji towarzyszyła wystawa, której centrum stanowiły luneta i teleskop. Chętni otrzymywali charakterystyki swoich znaków zodiaku. Dwudniową imprezę zakończyło przedstawienie, pt. „Szalony chemik”, przygotowane przez koło teatralne PINOKIO ze Szkoły Podstawowej nr1. Za przebieg imprezy odpowiedzialne były: Monika Dudzińska, Anna Ciosek, Mariola Zielińska-Baran, Bożena Barchanowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Grażyna Grochowina z Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie.
Co jeszcze przed nami
28 września odbędzie się w Gimnazjum w Sędziszowie konkurs „Sędziszów – znany i nieznany”, a 30 września w Samorządowym Centrum Kultury im. Jana Pawła II na podsumowanie festiwalu w Sędziszowie odbędzie się honorowa zbiórka krwi oraz spotkania z ekspertami w dziedzinie zdrowia w ramach prezentacji „Żyj zdrowo, aby w pełni cieszyć się sobą i jeszcze móc pomagać innym”. Spotkanie zakończy przedstawienie teatralne, pt. „Kot w butach” w wykonaniu zespołu PINOKIO.
Więcej szczegółów na www.kfn.ujk.edu.pl lub www.sp1sedziszow.pl
Organizatorki imprez festiwalowych
informacja pochodzi ze strony: http://sedziszow.pl
informacja pochodzi ze strony: http://sedziszow.pl