Jędrzejów w pełni cyfrowy

Dzisiaj o 1:00 nastąpiło wyłączenie telewizji analogowej z RTCN Święty Krzyż – nadajnika przypisanego na województwo świętokrzyskie.

O godzinie 8:00 z tego nadajnika zostały uruchomione wszystkie trzy multiplexy naziemnej telewizji cyfrowej i od dzisiaj mieszkańcy powiatu jędrzejowskiego mający ustawione anteny naziemne w kierunku Kielc mają dostęp do MUX 1, MUX 2, MUX 3.

Szczegółowe informacje znajdują się w dalszej części artykułu.

Dzisiaj o 1:00 nastąpiło wyłączenie telewizji analogowej z RTCN Święty Krzyż – nadajnika przypisanego na województwo świętokrzyskie.

O godzinie 8:00 z tego nadajnika zostały uruchomione wszystkie trzy multiplexy naziemnej telewizji cyfrowej i od dzisiaj mieszkańcy powiatu jędrzejowskiego mający ustawione anteny naziemne w kierunku Kielc mają dostęp do MUX 1, MUX 2, MUX 3.

MUX 1 z programami: TVP 1 HD, TVP 2, TVP Info, TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka można wyszukać na kanale 30 (częstotliwość 546 MHz) – moc 100kW.

MUX 2 z programami: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN 7, Puls, Puls 2, TV4, TV6 jest dostępny na kanale 36 (częstotliwość 594 MHz) – moc 100kW.

MUX 3 z programami: TVP1, TVP2 HD, TVP Info Kielce, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia pojawia się na kanale 47 (częstotliwość 682 MHz) – moc 150kW.

Osobom które do 16 czerwca miały zasięg z MUX 1 i MUX 2 ze Św. Krzyża zalecamy ponowną instalację programów, ponieważ zmieniono kanał nadawania MUX 1 (z k.62 na k.30). Doświetlony został także słabo dostępny  MUX 3, który obecnie można odbierać bez przeszkód na kanale 47.

Aby odbierać naziemną telewizje cyfrową należy posiadać telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T ze standardem kodowania MPEG4 (h.264) lub do telewizora starego typu dokupić zewnętrzny dekoder DVB-T z MPEG4.

Ile to kosztuje?

Trzy multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej są dostępne bez opłat. Koszty dekodera umożliwiającego ich odbiór to od 80 do 150 zł. Telewizor LCD z wbudowanym dekoderem DVB-T można kupić już za około 1000zł.

Jaka antena?

Aby odbierać DVB-T można stosować zwykłe anteny telewizyjne (tzw. siatkówki) lub anteny specjalnie przeznaczone do DVB-T.

Jeżeli korzystasz z instalacji zbiorczej masz odpowiedni tuner lub telewizor antena nie będzie wymagana.

Jakie są korzyści z DVB-T?

Więcej programów

Nadajniki dzięki emisji cyfrowej mogą transmitować większą ilość programów telewizyjnych w obrębie jednego kanału.
Do tej pory na jednym kanale mogliśmy oglądać jeden program TV.
W przypadku emisji cyfrowej na jednym kanale można odbierać jeden tzw. multipleks czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy w jakości HD.

Zdecydowanie lepsza jakość obrazu i dźwięku

Emisja cyfrowa zapewnia idealną jakość obrazu i dźwięku. Oglądając cyfrowy obraz nie zobaczymy „śnieżenia” czy „odbić”, które często powodują duży dyskomfort w oglądaniu tradycyjnej telewizji analogowej. W obrazie cyfrowym tego typu zjawiska nie występują.
Dźwięk w DVB-T przesyłany jest również cyfrowo w najwyższej jakości. Dodatkowo możemy odbierać wielokanałowy (przestrzenny) dźwięk Dolby Digital.

Dodatkowe funkcje

Oprócz najwyższej jakości obrazu, dźwięku oraz większej liczby kanałów, DVB-T oferuje funkcję, które zwiększają wygodę
i atrakcyjność oglądania telewizji.

EPG to elektroniczny przewodnik po programach dzięki któremu na ekranie widzimy program telewizyjny wszystkich kanałów jakie możemy odbierać – kupowanie papierowego programu nie jest już niezbędne.

PVR – Posiadając odpowiedni tuner możemy również nagrywać (z możliwością zaprogramowania) programy telewizyjne, oraz zatrzymać na chwilę program, który jest nadawany. Większość dostępnych na rynku dekoderów posiada złącza USB do których można podłączyć Pendrive i nagrany przez dekoder program przenieść na komputer.