Dlaczego wciąż nie mogę schudnąć?

Stosowałaś już różne sposoby odchudzania, a rezultatów wciąż nie widać? Katarzyna Tomczyk, dietetyk z Centrum Naturhouse w Jędrzejowie podpowiada, co może być tego przyczyną. Jeśli każda z podejmowanych przez nas prób odchudzania kończyła się niepowodzeniem i pomimo wielu wysiłków oraz wyrzeczeń waga nadal stoi w miejscu, warto skontrolować stan naszego zdrowia. Przyczyny problemów ze spadkiem wagi mogą być różne – od nieprawidłowych nawyków żywieniowych, po czynniki na tle psychicznym, a nawet poważne schorzenia zdrowotne.

Jakie mogą być przyczyny problemów z wagą?

  1. Niewłaściwe nawyki żywieniowe. Dieta, która nie dostarcza nam wszystkich niezbędnych składników – węglowodanów, białka, tłuszczy, jak również witamin i minerałów – negatywnie wpływa na kondycję całego organizmu. – Z kolei nieregularne spożywanie posiłków, brak pełnowartościowego śniadania i kaloryczne kolacje to najczęstsze przyczyny problemów z wagą. Jeśli chcemy skutecznie walczyć z nadmiernymi kilogramami, musimy na stałe zmienić zasady odżywiania – zaleca dietetyk z Naturhouse.

  2. Źródło problemów z wagą niekiedy tkwi też w naszej psychice. Jedną z przyczyn otyłości bywa zaburzenie samoregulacji, czyli utrata kontroli nad jedzeniem. Im bardziej staramy się nie myśleć o tym co i jak jemy, tym większą mamy potrzebę spożywania pokarmu.

  3. Istotnym czynnikiem bywa również zaniżona samoocena, która wprawia nas w zły nastrój, przez co częściej sięgamy np. po coś słodkiego, a następnie zadręczamy się wyrzutami sumienia i wpadamy w błędne koło.

  4. Dużą barierą w skutecznej walce z nadwagą jest także stres. Praca pod presją czasu, długotrwałe stany napięcia i konflikty są bodźcami do ciągłego podjadania między posiłkami lub w późnych godzinach nocnych, a to już prosta droga do niepotrzebnych kilogramów.

  5. Przyczyną problemów z utratą wagi może być też zły stan zdrowia. – Jeśli kilogramy spadają bardzo powoli, należy wykonać badania w kierunku chorób tarczycy (TSH, T3, T4), a także skontrolować kondycję naszych nerek oraz stan gospodarki hormonalnej – przekonuje Katarzyna Tomczyk, dietetyk z Centrum Naturhouse w Jędrzejowie.

Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji

W celu dokładnego sprawdzenia przyczyn nadwagi, warto zwrócić się o pomoc do dietetyka. Od 15 września do 30 listopada, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Uwaga Nadwaga”, organizowanej przez Centra Dietetyczne Naturhouse, we wszystkich placówkach na terenie całej Polski można skorzystać bezpłatnych konsultacji dietetycznych, połączonych z pomiarami ciała, tkanki tłuszczowej oraz zawartości wody metabolicznej w organizmie. Dietetyka można także zaprosić do szkoły swojego dziecka lub do swojego miejsca pracy. Podczas spotkania specjalista ds. żywienia opowie o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowej diety oraz wskaże, jak komponować pełnowartościowy jadłospis dla całej rodziny.

Zapraszamy!

Więcej informacji o akcji: www.uwaganadwaga.com