Naprzód zostaje w III lidze !!!

Górnik Wieliczka i Naprzód Jędrzejów zostaną w III lidze! Zarząd Małopolskiego Związku Piłki Nożnej zarekomendował dziś Świętokrzyskiemu ZPN pozostawienie grupy małopolsko-świętokrzyskiej w 18-osobowym składzie. – Nie będziemy robić przeszkód, zaakceptujemy tę propozycję – powiedział nam Szymon Piasta ze Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej.

Pozostawienie 18 zespołów w III lidze na przyszły sezon oznacza, że w tym sezonie spadnie cztery, a nie sześć zespołów. Ligę opuszczają więc Hetman Włoszczowa, Glinik Gorlice, Lubrzanka Kajetanów i MKS Alwernia, utrzymają się zaś zespoły z miejsc 13-14, a więc Górnik i Naprzód Jędrzejów.  Zgoda Świętokrzyskiego Związku była do tego potrzebna, bo w nowym sezonie to on będzie zarządzał III ligą.

Małgorzata Syrda-Śliwa
źródło: www.sportowetempo.pl

 

– Pamiętamy, że w ubiegłym roku, kiedy w nadzwyczajnym trybie w III lidze znalazły się Górnik Wieliczka i Kmita Zabierzów, MZPN przychylił się do naszej propozycji o powiększenie ligi do 18 zespołów. Gdyby tamten pomysł nie został przyjęty, na niespodziewanych przesunięciach pomiędzy ligami ucierpiałyby świętokrzyskie zespoły. Tym bardziej więc teraz nie będziemy robić przeszkód małopolskiej propozycji – zapewnia Szymon Piasta, który w Świętokrzyskim Związku jest specjalistą do spraw dyscypliny i gier.

Oficjalnie decyzja zostanie przypieczętowana w poniedziałek w Krakowie w czasie wizyty kieleckiej delegacji, która będzie przejmować dokumentację potrzebną do prowadzenia rozgrywek III ligi.

O ostatecznym składzie małopolsko-świętokrzyskiej grupy III ligi zadecyduje proces przyznawania licencji. Kluby z obu regionów składają dokumenty do swoich macierzystych związków. Najbardziej interesująca sprawa licencji dla Hutnika będzie więc rozpatrywana przez MZPN. – Wiemy o kłopotach spółki Hutnika z długami, ale nie będziemy ingerować w proces przyznawania mu licencji, która jest udzielana  przez Małopolski Związek. Zaakceptujemy jego rozstrzygnięcia w sprawach licencyjnych – mówi Piasta.

Trzymając się ściśle litery prawa Hutnik po szyldem sportowej spółki akcyjnej miałby małe szanse na uzyskanie licencji, ale nie można wykluczyć, że do rozgrywek będzie się starał przystąpić pod nowym organizacyjnym adresem. Dziś w poczet członków MZPN przyjęte zostało nowe stowarzyszenie HKS Hutnik Kraków, za którym stoi Mieczysław Gil. To by oznaczało, że pojawia się kolejny podmiot, który prawdopodobnie będzie się starał o kontynuowanie działalności drużyny. Gdyby jednak Hutnik nie dostał licencji na grę w III lidze, to zgodnie z regulaminem wolne miejsce zająłby najwyżej sklasyfikowany zespół IV ligi czyli w pierwszej kolejności Poprad Muszyna. 

Przedstawiciel ŚZPN zapowiada, że od tego sezonu będzie prowadził dokumentację związaną z rozgrywkami III ligi przy szerszym wykorzystaniu internetowego systemu tzw. extranetu. – Jesteśmy do tego przygotowani. Wcześniej czy później internet będzie jeszcze bardziej wykorzystywany dla porządkowania rozgrywek.  To będzie służyło ich transparentności rozgrywek. Na pewno w pierwszej kolejności na bieżąco będziemy informować o wszelkich decyzjach dyscyplinarnych, np. klasyfikacji kartek, tak aby najpóźniej w piątek przed kolejką każdy zespół mógł sprawdzić kto nie jest uprawniony do gry – obiecuje Szymon Piasta.

Utrzymanie w III lidze Górnika i Naprzodu oznacza, że w IV lidze małopolskiej utrzyma się Bocheński KS.

Małgorzata Syrda-Śliwa
źródło: www.sportowetempo.pl