Numizmatyka – hobby dla wybranych?

Hobby możemy nazwać każdą czynność, którą wykonujemy w czasie wolnym od pracy i obowiązków. Czynności te bardzo często łączą się z doskonaleniem pewnych umiejętności, poszerzaniem wiedzy w określonym temacie, często nawet z zarabianiem pieniędzy. Wszystkie te rzeczy są ważne i pomagają w rozwoju człowieka. Jednak głównym celem, dla którego ludzie posiadają swoje pasje, jest dobra zabawa oraz możliwość odcięcia się od obowiązków codziennego dnia. Jednym z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu, który pozwala zapomnieć o codziennych czynnościach jest kolekcjonerstwo.

 

Skupmy się na jednej, konkretnej i niezwykle popularnej gałęzi kolekcjonerstwa, czyli Numizmatyce. Jest to dziedzina naukowa, zajmująca się badaniem i klasyfikowaniem monet, banknotów, a także innych znaków pieniężnych pod względem historycznym i technicznym.

Numizmatycy zbierają monety i banknoty, następnie klasyfikują numizmaty według ściśle określonych lub też swoich własnych kryteriów.

 

O ile kolekcjonerzy bardzo często wydają duże sumy pieniędzy na przedmioty, których wartość nie zawsze wzrasta wraz z upływem czasu, o tyle Numizmatyka łączy w sobie element nieustannego powiększania własnych zbiorów z możliwością bezpiecznej inwestycji kapitału, często nawet zarobku.

Musimy pamiętać, że poszczególne numizmaty różnią się od siebie nie tylko walutą, ale i stanem technicznych, nakładem (niepowtarzalnością), czy zawartością drogich materiałów (kruszec). Wszystkie te determinanty mają ogromny wpływ na cenę danego przedmiotu. I tak więc, początkujący numizmatycy mogą zacząć tworzyć swoje kolekcje bez większych kosztów, jednak doświadczeni miłośnicy monet mogą poświęcić naprawdę wiele, aby zdobyć ostatni, wyjątkowo rzadki element do swojego zbioru. Najlepiej świadczy o tym najdroższa moneta w historii – jest nią srebrno-miedziany dolar z 1794 roku. To pierwsza w historii moneta wybita przez rząd federalny Stanów Zjednoczonych. W styczniu 2013 roku egzemplarz tego unikatu został sprzedany za 10 milionów dolarów. Ten fakt najlepiej świadczy o tym, że numizmatyka jest świetnym sposobem na bezpieczną lokatę kapitału.

Monety dzielą się na obiegowe, kolekcjonerskie oraz okolicznościowe. Monety obiegowe spełniają głównie funkcję płatniczą, są produkowane w dużych nakładach i w większości ich cena pokrywa się z nominałem. Inaczej wygląda sprawa z monetami kolekcjonerskimi oraz obiegowymi, są one bowiem wybijane na specjalne okazje, zazwyczaj w bardzo ograniczonym nakładzie, co automatycznie kilkukrotnie zwiększa ich wartość już od samego początku. Oczywiście takie egzemplarze są bardzo pożądane przez wszystkich Numizmatyków, co dodatkowo podnosi ich wartość.

 

Jak więc stać się posiadaczem wyjątkowego i jednocześnie cennego egzemplarza? W ostatnich latach unikatowe monety można było znaleźć w antykwariatach, na starych giełdach i bazarach, niekiedy nawet na licytacjach. Wraz z rozwojem technologicznym, w internecie coraz częściej można trafić na ogłoszenie dotyczące kupna lub sprzedaży numizmatów. Wśród wielu serwisów ogłoszeniowych ciężko jest trafić na portal hobbystyczny, który oprócz ogłoszeń tematycznych zawiera szereg informacji o zamieszczonych na nim przedmiotach. Dlatego właśnie powstał serwis Moneka.pl, którego ambicją jest stworzenie największej, a także najbardziej popularnej bazy ogłoszeń hobbystycznych w Polsce. Pragniemy połączyć w internecie wszystkich kolekcjonerów, pomóc im w znalezieniu przedmiotu, nabywcy a także szczegółowej wiedzy na temat każdej zamieszczonej w serwisie monety. Jednocześnie zapraszamy wszystkich zainteresowanych współpracą przy tworzeniu serwisu Moneka.pl.