Policja apeluje: „Uważaj na oszustów”!

W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu nasiliły się „oszustwa”, dokonywane przez osoby obce, najczęściej pochodzące z innych rejonów naszego kraju, a znajdujące się akurat przejazdem. Sprawcy posługują się różnymi metodami lecz cel jest zawsze ten sam – osiągnięcie korzyści majątkowych.

Przestępcy obojga płci są w różnym wieku. Schemat takiego działania jest podobny. Obserwacja mieszkańców w czasie dokonywania mało istotnych, drobnych zakupów w pobliskim sklepie i typowanie ofiary. Czas to godziny dopołudniowe, celem minimalizacji zastania w obejściu większej ilości osób. Później nawiązywanie luźnej rozmowy z osobami przebywającymi na podwórzu swoich posesji, lub wejście do mieszkania, pod pozorem kupna czy sprzedaży różnych przedmiotów.

Na terenie gmin powiatu jędrzejowskiego ostatnio doszło do kilku takich przestępstw. Oto niektóre z nich.

Przechodząca, niby przypadkiem, nieznana kobieta, zauważywszy właścicielkę posesji w ogródku głośno wyraziła swoją uwagę na temat jej domu mówiąc „ten dom jest przeklęty”. Zaciekawiona mieszkanka domu nawiązuje rozmowę z nieznajomą, ta wmawia jej że dom jest nawiedzony lub inną wymyśloną klątwę i proponuje jej „odczynienie uroku”. Wpuszczona do mieszkania prosi o przygotowanie różnych rekwizytów: jajek, miski, grubego swetra i pieniędzy, gdyż te również są przeklęte. Wykorzystując moment nieuwagi dokonuje kradzieży interesujących ją przedmiotów. Jeśli przestępcy działają we dwoje pseudokapłanka angażuje swoją ofiarę do czynności związanych z odczynianiem klątwy celem umożliwienia swobodnego przeszukania pomieszczeń przez wspólnika.

Innym sposobem działania sprawców jest metoda na tzw. „kupno-sprzedaż”. Pytają o możliwość kupienia różnych staroci np. starych maszyn do szycia, lamp, lub innych przedmiotów, często znajdujących się w gospodarstwach domowych. Jeśli nawiąże się rozmowa, a przedmiotu o który jest się pytanym nie ma, natychmiast proponują zakup np. koca, pościeli itp. Sprawdzając, czy ktoś z domowników jest jeszcze w mieszkaniu sprytnie sugerują np: „spytać synową albo chłopa”. Nieświadomie odpowiadamy, że są w pracy lub w polu. Po wejściu do budynku, prezentują koc lub pościel, lecz tak aby nim zasłaniać działania drugiej osoby, która przeszukuje meble i ubrania. Jeśli prezentacja odbywa się na zewnątrz działanie jest podobne lecz zmierza do tego aby poszkodowany nie mógł widzieć wejścia pozostałych sprawców do mieszkania. Sprawca często proponuje pójście za dom, i tam prezentuje towar, jednocześnie zagadując i odwracając uwagę ofiary. W tym czasie drugi ze sprawców wchodzi do mieszkania. Gdyby przypadkiem napotkał w środku innego domownika, mówi ze szuka, łazienki lub tej drugiej osoby, z którą przyszedł.

Przestępcy często przy dokonywaniu kradzieży przemieszczają się od sklepu do sklepu, gdzie za banknot o wysokim nominale dokonują drobnego zakupu np: cukru. Do pomieszczenia sklepowego wchodzi kilka osób tworząc sztuczny tłum, głośno rozmawiają, starają się wciągnąć w rozmowę sprzedawcę tak, aby ten nie był w stanie obserwować zachowania wszystkich. Po kradzieży towaru wychodzą, lecz po pewnym czasie wracają chcąc zwrotu tego co kupili i pieniędzy. Podczas takiej transakcji kilka razy zmieniają zdanie, co do sposobu zwrotu pieniędzy, domagając się jednocześnie rozmienienia na drobniejsze zwróconej sumy pieniędzy. Często kończy się to pomyłką sprzedawcy i stratą na jego niekorzyść.

Mając na względzie dobro mieszkańców naszego powiatu, jędrzejowska policja apeluje o ostrożność i rozwagę w podobnych sytuacjach.

Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach.
 Nie każdy kto puka do naszych drzwi ma uczciwe zamiary 
 Zanim otworzycie drzwi nieznajomemu zadbajcie by towarzyszyła Wam osoba zaufana ( rodzina, sąsiad )
 W przypadku osób podających się za przedstawicieli instytucji zawsze żądajcie legitymacji i identyfikatora
 Nigdy nie przekazujcie żadnych pieniędzy obcym, ani nie mówcie gdzie się znajdują
 Nie udzielajcie telefonicznie informacji dotyczących waszych danych osobistych, kont i numerów bankowych, stanu majątkowego 
 Nie wierzcie Państwo w żadne fantastyczne okazje kupna i sprzedaży! Nie ma takich!
 Zapamiętajcie jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza Państwa niepokój
 Nie wdajcie się w rozmowy z nieznajomymi prowokującymi do jej nawiązania
 Jeśli nieznajomy wejdzie na teren naszej posesji natychmiast stanowczo go wyprosić nie wdając się w rozmowę co do celu jego wizyty
 W razie jakichkolwiek wątpliwości powiadomcie Policję !


Źródło: KPP w Jędrzejowie