Policja apeluje! Uważaj na „wnuczka”!

{jcomments on}W ostatnim czasie nasiliły się przestępstwa na tak zwanego „wnuczka”. Sprawcy posługujący się tą metodą często działają w zorganizowanych grupach. Najpierw typują swoje potencjalne ofiary, którymi najczęściej padają osoby starsze. Oszukując wprowadzają pokrzywdzonych w błąd co do własnej tożsamości. Podają się za bliskiego członka rodziny: wnuczka, bratanka, kuzyna lub za członka rodziny znajomych, sąsiadów czy przyjaciół. Przyświeca im jeden cel, jakim jest osiągnięcie korzyści majątkowych.

 

Bardzo często ofiarami takich przestępstw są ludzie starsi i samotnie mieszkający. Na ogół do takiej osoby dzwoni młody mężczyzna lub kobieta mówiąc np. „to ja babciu, poznajesz mnie?”. Niczego nieświadoma osoba wymienia imię swojego prawdziwego wnuczka i wówczas rozpoczyna się rozmowa. Na koniec najczęściej umawia się na spotkanie, a tuż przed nim dzwoni, że nie może przyjść i przyśle kolegę. Dlatego zazwyczaj sprawców jest co najmniej dwóch. Jeden typuje ofiarę i wprowadza ją w błąd, a jego wspólnik odbiera pieniądze. Osoba, która oddała czasami wszystkie swoje oszczędności, dopiero po jakimś czasie dowiaduje się, że to złodziej wyłudził od niej pieniądze.

 

Apelujemy aby nigdy nie wpuszczać osób obcych do mieszkań, nie udzielać telefonicznie żadnych informacji osobie co do której tożsamości nie mamy pewnośći. Nie kupujmy żadnych rzeczy oferowanych przez akwizytorów. Zawsze zamykajmy drzwi do mieszkania nawet jeśli wychodzimy na krótką chwilę. Jeśli ktoś obcy puka do naszych drzwi nie otwierajmy ich. Należy go rozpytać o cel wizyty i kim jest, w razie wątpliwości natychmiast wezwać policję: nr tel. 997 lub 112. Nie zwlekajmy z powiadomieniem stróżów prawa jeśli zostaliśmy poszkodowani.