Ponad 500 osób zbada się w niedzielę w Jędrzejowie

 

24 lutego 2013 NEFROTEST – darmowe badania nerek

Skierowania na badania dostępne też u lekarzy rodzinnych w powiecie

 

Przez dwa dni, podczas których organizatorzy przyjmowali telefoniczne zgłoszenia na bezpłatne badania w ramach akcji NEFROTEST, zarejestrowało się o ponad 100 osób więcej, niż zaplanowano. Zainteresowanie akcją było tak duże, że organizatorzy – Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w Jędrzejowie, postanowili zwiększyć pulę badań. W ramach kampanii w powiecie jędrzejowskim, skierowania na analizy krwi i moczu w kierunku chorób nerek dostaną także lekarze rodzinni, co pozwoli jeszcze więcej osób objąć badaniami. W sumie będzie to ponad 1100 mieszkańców powiatu.

 

Darmowe badania, które odbędą się w niedzielę w Jedrzejowie, to punkt kulminacyjny kampanii, która ma zwrócić uwagę na profilaktykę chorób nerek. Osoby, którym nie udało się zarejestrować na bezpłatne badania krwi w kampanii NERFOTEST, mają trzy drogi, by tę analizę wykonać. 1 marca, lekarze POZ z powiatu jędrzejowskiego, otrzymają, w ramach kampanii NEFROTEST, pulę bezpłatnych, nawet szerszych badań, które będą mogli przekazać swoim pacjentom. Będą to badania poziomu kreatyniny we krwi i e-GFR oraz ogólne badanie moczu. „W Jędrzejowie, 24 lutego, na naszej stacji dializ, zbadamy ze względów organizacyjnych tylko kreatyninę z poziomem e-GFR” – mówi Barbara Snochowska, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius. Inną możliwością jest uzyskanie od lekarza rodzinnego skierowania na takie badania. Oba z tych badań są w jego pakiecie i przysługują pacjentom raz do roku. I wreszcie trzecia możliwość – wykonanie takich badań samodzielnie, na własny koszt również jest możliwe. Kosztuje ono ok. 10 – 12 zł.

 

Podczas dwóch dni przyjmowania zapisów na bezpłatne badania w ramach NEFROTESTU w Jędrzejowie telefony rejestracyjne dzwoniły bez przerwy. „Dzięki intensywnej kampanii informacyjnej i wsparciu miejscowych autorytetów, akcja cieszyła się wielkim powodzeniem. Zarejestrowaliśmy ponad 500 osób, a więc dużo więcej, niż mieliśmy w planach. Najbardziej jednak cieszy nas to, że przypomnieliśmy o nerkach tak wielkiej grupie mieszkańców. Mam nadzieję, że wiedza o tym, iż trzeba regularnie kontrolować ich funkcjonowanie, pozostanie i będzie procentować” – mówi dr Grzegorz Gwóźdź, dyrektor stacji dializ w Jędrzejowie. Bezpłatne badania zarejestrowanych pacjentów odbędą się w niedzielę, 24 lutego, na terenie Centrum Dializ Fresenius w Jędrzejowie, ul. Małogoska 27.

 

Celem kampanii NEFROTEST jest szerzenie wśród Polaków wiedzy na temat chorób dróg moczowych, w tym szczególnie przewlekłej choroby nerek, oraz promocja profilaktyki chorób tego narządu. Jędrzejów jest czternastym miastem, w którym Nefron wraz z regionalnym partnerem prowadzi bezpłatne badania krwi. W poprzednich (w Świebodzinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śląskim, Ostródzie, Legnicy, Białymstoku, Pszczynie, Płońsku, Lubaniu, Tomaszowie Lubelskim, Stargardzie Szczecińskim, Gnieźnie
i Głubczycach) krew zbadało ponad 8 tys. osób. Wyniki około 10 proc. badanych były niezgodne z normami. Wszyscy, którzy wymagali szczegółowych konsultacji, zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

 

Kampanię NEFROTEST w Jędrzejowie organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius. NEFROTEST w powiecie objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz dr hab. Krzysztof Bidas – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Starosta Powiatu Jędrzejowskiego oraz Burmistrz Jędrzejowa. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP.

 

 

 

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.