Powiat jędrzejowski z dostępem do wszystkich multiplexów cyfrowych – informacja

20 maja 2013 roku, nastąpiło wyłączenie telewizji analogowej z nadajników przypisanych na województwo małopolskie. W związku z położeniem geograficznym Jędrzejowa i okolic spora część mieszkańców naszego powiatu mająca ustawione anteny w kierunku Krakowa nie ma już dostępu do TV Analogowej.

Data 20 maja to dzień w którym powiat jędrzejowski uzyskał 100% zasięg do wszystkich trzech multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Oznacza to, że mieszkańcy powiatu jędrzejowskiego mający ustawione anteny w kierunku Krakowa mają już dostęp do 19 programów w cyfrowej jakości obrazu i dźwięku.

Szczegółowe informacje znajdują się w dalszej części artykułu.

Do 20 maja br. z nadajnika Kraków Chorągwica możliwy był odbiór dwóch multipleksów cyfrowych (MUX 1, MUX 2) z tym, że siła sygnału była zbyt niska by bez problemu odbierać je w Jędrzejowie.

Od wczoraj z Chorągwicy nadają trzy multipleksy (MUX 1, MUX 2, MUX 3) każdy z nich ma moc 100 kW i wszystkie są możliwe do odebrania w powiecie jędrzejowskim bez żadnego problemu.

MUX 1 z programami: TVP 1 HD, TVP 2, TVP Info Katowice, TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka można wyszukać na kanale 25 (częstotliwość 506 MHz).

MUX 2 z programami: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN 7, Puls, Puls 2, TV4, TV6 jest dostępny na kanale 23 (częstotliwość 490 MHz).

MUX 3 z programami: TVP1, TVP2 HD, TVP Info Kraków, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia pojawia się na kanale 50 (częstotliwość 706 MHz).

Osobom które do 20 maja miały zasięg z MUX 1 i MUX 2 z Chorągwicy zalecamy ponowną instalację programów, ponieważ do 20 maja MUX 2 nadawał na kanale 64 a teraz został przeniesiony na kanał 23 a także nie było zasięgu z MUX 3 a już jest.

Ci którzy mają ustawione anteny w kierunku Kielc są w stanie odbierać MUX 1 (k36) i MUX 2 (k62), by odebrać wszystkie trzy multipleksy trzeba mieć ustawione anteny w kierunku Krakowa.

Aby odbierać naziemną telewizje cyfrową należy posiadać telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T ze standardem kodowania MPEG4 (h.264) lub do telewizora starego typu dokupić zewnętrzny dekoder DVB-T z MPEG4.

Ile to kosztuje?

Trzy multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej są dostępne bez opłat. Koszty dekodera umożliwiającego ich odbiór to od 80 do 150 zł. Telewizor LCD z wbudowanym dekoderem DVB-T można kupić już za około 1000zł.

Jaka antena?

Aby odbierać DVB-T można stosować zwykłe anteny telewizyjne (tzw. siatkówki) lub anteny specjalnie przeznaczone do DVB-T.

Jeżeli korzystasz z instalacji zbiorczej masz odpowiedni tuner lub telewizor antena nie będzie wymagana.

Na terenie Jędrzejowa większość anten zbiorczych na blokach ustawiona jest na Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż i te bloki na dzień dzisiejszy mają dostęp tylko do MUX1 i MUX2. Bloki które mają anteny ustawione na  Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Kraków – Chorągwica są już w zasięgu wszystkich trzech multipleksów.

Jakie są korzyści z DVB-T?

Więcej programów

Nadajniki dzięki emisi cyfrowej mogą transmitować większą ilość programów telewizyjnych w obrębie jednego kanału.
Do tej pory na jednym kanale mogliśmy oglądać jeden program TV.
W przypadku emisji cyfrowej na jednym kanale można odbierać jeden tzw. multipleks czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy w jakości HD.

Zdecydowanie lepsza jakość obrazu i dźwięku

Emisja cyfrowa zapewnia idealną jakość obrazu i dźwięku. Oglądając cyfrowy obraz nie zobaczymy “śnieżenia” czy “odbić”, które często powodują duży dyskomfort w oglądaniu tradycyjnej telewizji analogowej. W obrazie cyfrowym tego typu zjawiska nie występują.
Dźwięk w DVB-T przesyłany jest również cyfrowo w najwyższej jakości. Dodatkowo możemy odbierać wielokanałowy (przestrzenny) dźwięk Dolby Digital.

Dodatkowe funkcje

Oprócz najwyższej jakości obrazu, dźwięku oraz większej liczby kanałów, DVB-T oferuje funkcję, które zwiększają wygodę
i atrakcyjność oglądania telewizji.

EPG to elektroniczny przewodnik po programach dzięki któremu na ekranie widzimy program telewizyjny wszystkich kanałów jakie możemy odbierać – kupowanie papierowego programu nie jest już niezbędne.

PVR – Posiadając odpowiedni tuner możemy również nagrywać (z możliwością zaprogramowania) programy telewizyjne, oraz zatrzymać na chwilę program, który jest nadawany. Większość dostępnych na rynku dekoderów posiada złącza USB do których można podłączyć Pendrive i nagrany przez dekoder program przenieść na komputer.