Uczniowie z „Konarskiego” w Kopenhadze
W dniach 06 -10 maja 16 najlepszych uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego uczestniczyło w wyjeździe edukacyjnym do Kopenhagi stolicy Danii.
Wyjazd był zupełnie darmowy i odbywał się w ramach projektu „Targi przyszłością regionu”, który trwa w „Konarskim” nieprzerwanie od września 2014 roku.
– w wycieczce wzięło udział 16 najlepszych uczniów uczący się na następujących kierunkach: technik hotelarstwa, technik informatyk, technik logistyk oraz technik ekonomista. Uczniowie ci wraz z 50 innych, od września zeszłego roku brali udział w projekcie „Targi przyszłością regionu” i uczęszczali cały rok na kursy zawodowe podnoszące ich umiejętności praktyczne. Projekt „Targi przyszłością regionu” powstał z myślą o młodych ludziach, którzy chcą podnieść swoją wiedzę o dodatkowe umiejętności i wiadomości związane z branżą wystawienniczo -targową. Celem projektu jest zwiększenie szans młodzieży na rynku pracy poprzez dodatkowe kursy i praktyki, nawiązanie współpracy z przedsiębiorcami oraz wprowadzenie nowatorskiej metody nauczania „Value chain”. Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Edukacja przez Internet, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie, Targami Kielce S.A., oraz uczelnią VIA University College TEKO Design+Business z Danii. – mówi Władysław Równicki dyrektor ZSP nr 1.
Na uczestników czekała wizyta w Parku Rozrywki TIVOLI, Experimentarium City, zwiedzanie nowoczesnej uczelni wyższej w Herning oraz targów budownictwa i maszyn budowlanych Entreprenor & Handverk w Messecenter w Herning. Poza tym każdą wolną chwile uczniowie wykorzystywali na poznawanie i zwiedzanie wspaniałych zabytków Kopenhagi.
W pierwszy dzień uczestnicy projektu wybrali się do VIA University College, TEKO Design+Business, aby zobaczyć jak funkcjonuje nowoczesna zagraniczna uczelnia wyższa. Na początku Helle Stampe Mikkelsen – Koordynator ds. międzynarodowych, przedstawiła ofertę uczelni. Po krótkim spotkaniu, przyszedł czas na zwiedzanie uczelni. Rolę przewodników pełniły dwie polskie studentki kształcące się w Danii. Przyszłe projektantki mody pokazały uczestnikom campus, gdzie na co dzień się uczą, projektują ubrania i wypoczywają.
Uczestnicy zwiedzili również obiekty wokół uczelni: Student’s Village, Geometrical Gardens oraz pomnik Elia. Na koniec studentki opowiedziały o nauce na duńskiej uczelni oraz życiu codziennym w Danii. Przedstawiły sposób rekrutacji na VIA University College, który polegał między innymi na wykorzystaniu metody Value Chain w praktyce.
Po zwiedzeniu uczelni przyszedł czas na wizytę na targach budownictwa i maszyn budowlanych Entreprenor & Handverk odbywających się w jednym z największych w Danii centrum wystawienniczym Messecenter w Herning. Uczniowie mimo niesprzyjającej pogody, jakże typowej dla Danii, mieli za zadanie wykonać analizę porównawczą poszczególnych firm budowlanych pod kątem oferty i prezentacji wizualnej oraz podejścia biznesowego i psychologicznego do odwiedzających. Wizyta na targach była też niezbędna pod kątem organizacji Międzyszkolnych Targów Edukacyjnych, które połączone z dniami otwartymi odbędą się 27-28 maja w Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego.
W czwartek zaplanowano wizytę w najstarszym parku rozrywki TIVOLI w Kopenhadze, gdzie uczestnicy korzystając z licznych atrakcji mogli porównać wiedzę zdobytą na kursach z jej praktycznym zastosowaniem.
Ogrody Tivoli – położony w centrum Kopenhagi park rozrywki, to jedna z największych atrakcji turystycznych Danii. W parku są karuzele, kolejki górskie, można zobaczyć występy akrobatów, muzykantów, tancerzy i aktorów odgrywających sceny z bajek Andersena. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że wiedza z Planowania eventów, Aranżacji przestrzeni, Grafiki multimedialnej, Obsługi technicznej i montażu stoisk czy Modelingu przydaje się nie tylko w branży targowej, ale także w rozrywkowej. Uczestnicy zauważyli, że w parku rozrywki zachodzą również mechanizmy z metody Value Chain – każde ogniwo jest niezbędne do sukcesu całego przedsięwzięcia.
Trzeci dzień to wizyta w Centrum Nauki – Experimentarium City. To atrakcja gdzie dorośli jak i dzieci mogą zobaczyć, dotknąć i posmakować nauki przez obserwacje i uczestnictwo w doświadczeniach naukowych wyjaśniających procesy zachodzące wokół nas.
Uczniowie eksperymentując i oglądając pokazy naukowe mogli uczyć się o sobie, swoich zmysłach, budowie ciała, jak i reakcjach w nim zachodzących.
Każdego dnia popołudniami jędrzejowska grupa zwiedzała i poznawała jakże piękne i urokliwe zabytki Kopenhagi m.in. Pałac Królewski Amalienborg, Christiansborg – dawny zamek królewski, Bibliotekę Królewską, kopenhaskim ratuszu czy najsławniejszą na całym świecie – duńską Syrenkę.
– Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że wyjazd był niezwykle cennym doświadczeniem, inspiracją do nowych pomysłów oraz pokazał możliwości efektywnego wykorzystania już posiadanych zasobów. Poprzez wyjazd uczestnicy mogli poznać inną kulturę i obyczaje jak również podszlifować język angielski. Będzie to dla nich wspaniała lekcja o europejskości i bodziec do dalszej nauki – mówi Marcin Bielecki koordynator projektu z ZSP nr 1.
Autor:MarcinBielecki