XV Dożynki Powiatowe

W niedzielę 27 sierpnia w Sędziszowie odbyły się XV Dożynki Powiatowe. Rozpoczęła je msza św. podczas której poświęcono bochen chleba pochodzący z tegorocznych żniw, oraz dziękowano Bogu za szczęśliwie zebrane plony. Msza odbyła się w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła w Sędziszowie. Po mszy w dożynkowy korowód przeszedł na teren Bazy Turystyczno-Kulturalno-Rekreacyjnej. Warto dodać, że na czele korowodu prezentowała się orkiestra dęta działająca przy Samorządowym Centrum Kultury w Sędziszowie pod kierownictwem pana Piotra Janika, dalej w bryczkach jechali gospodarze i starostowie dożynek. Za nimi szur wieńcy z delegacjami i włodarzami wszystkich dziewięciu gmin powiatu.

 

Oficjalnego otwarcia XV Dożynek Powiatowych dokonał Starosta powiatu jędrzejowskiego – Edmund Kaczmarek.

Po dożynkowych tradycjach, którymi było przekazanie chleba gospodarzom dożynek, obtańcowanie i przekazanie wieńcy przy ludowych utworach kapeli Stefana Wyczyńskiego z Lubczy.

Następnie wręczono nagrody starosty jędrzejowskiego dla zwycięzców konkursu „Piękna i przyjazna dla środowiska wieś jędrzejowska”, w którym pierwsze miejsce zajęła Tarnawa, drugie Potok Wielki, a trzecie Błogoszów.

 

W części artystycznej w skeczu pt. „Rolnik szuka żony” wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie. Na scenie wystąpiły również panie z KGW Borszowice,KGW Klimontów/ek, „Mozgawianie”, „Korytniczanki”, a gwiazdą wieczoru był zespół JUHAS. Na koniec wystąpił zespół GEST.

„Rolnik szuka żony” w wykonaniu uczniów z Sędziszowa.

Za rok dożynki Gminy Sędziszów odbędą się w Sędziszowie. Przy współorganizacji parafii pw. św Brata Alberta w Sędziszowie.