Za miesiąc wybory samorządowe – ciekawie na listach wyborczych

Niespełna miesiąc czasu pozostał do wyborów samorządowych. Rejestracja kandydatów do Rady Miasta i Rady Powiatu została już zakończona.

Na burmistrzów i wójtów komitety mogą rejestrować kandydatów jeszcze dzisiaj do północy pod warunkiem, że mają wystawione listy do rad w co najmniej połowie okręgów. 
 
Kto na burmistrzów i wójtów?
 
W większości gmin znane są już nazwiska osób, które będą się ubiegały o stanowiska wójtów i burmistrzów. 
O fotel Burmistrza Jędrzejowa powalczą: obecny burmistrz Marcin Piszczek z ramienia komitetu Prawi i Solidarni, który jest połączeniem PiS i Wspólnoty Jędrzejowskiej. Kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest prywatny przedsiębiorca – Rafał Filip. Karolina Jarosz z Platformy Obywatelskiej startować będzie z własnego komitetu. Polskie Stronnictwo Ludowe podobnie jak cztery lata temu, postawi na Pawła Olszaka.
O fotel burmistrza Sędziszowa ubiegać się będą tylko dwie osoby. Rywalem rządzącego w mieście od 8 lat – Wacława Szarka będzie Piotr Jaros (kandydat PiS).
W Małogoszczu pewne są trzy kandydatury. O reelekcje będzie ubiegał się obecny włodarz miasta – Jan Głogowski z PSL. Startują również Grzegorz Sołtys, którego popiera Prawo i Sprawiedliwość oraz radny miejski Artur Okończyk.
W Imielnie do walki o fotel wójta staje będący na tym stanowisku od 1990 roku Zygmunt Brzeziński (Polskie Stronnictwo Ludowe). Rywalami Brzezińskiego będą z ramienia Prawa i Sprawiedliwości – Zbigniew Huk i Zbigniew Domagała, który wystartuje z Komitetu Wyborczego Wyborców „Nasza Gmina”.
W Nagłowicach startują obecna wójt Elżbieta Frejowska (z poparciem PiS) oraz Monika Bolewska z poparciem PSL.
W Sobkowie będą rywalizować: Krystyna Idzik, obecna wójt (PiS). Nowym wójtem chce zostać też związany z lewicą były wójt Tadeusz Domińczak, który wystartuje z własnego komitetu. Kandydują również Ryszard Nazimek z PSL oraz Stanisław Szlembarski i Krzysztof Karoń z własnych komitetów.
W Oksie podobnie jak w innych gminach kandyduje obecny wójt – Tadeusz Soboń (PSL). Prawo i Sprawiedliwość zapowiada swojego kandydata, partia Jarosława Kaczyńskiego nie podała jednak kto to będzie. Kandydatką Sojuszu Lewicy Demokratycznej w tej gminie będzie natomiast Anna Świercz.
W gminie Słupia Jędrzejowska po za obecnym wójtem – Krzysztofem Nowakiem, którego popiera Prawo i Sprawiedliwość startują Maciej Niechciała (PSL) i najprawdopodobniej Marian Machnik.
W Wodzisławiu podobno wystartować ma Bożena Szczypiór obecnie pełniąca obowiązki wójta gminy. Polskie Stronnictwo Ludowe stawia na Iwonę Woźniak a PiS- Teresę Szwaczka. Nie wystartuje natomiast obecny wójt Józef Syska, który dochodzi do zdrowia po wypadku samochodowym.
 
Ciekawostki na listach do Rady Miasta

 

W wyborach do Rady Miejskiej w Jędrzejowie weźmie udział 7 komitetów wyborczych: KKW SLD Lewica Razem, Komitet Wyborczy PSL, KWW Prawi i Solidarni, KWW Blok Samorządowy Ziemia Jędrzejowska, KWW Jędrzejowskiej Szansy, KWW Karoliny Jarosz, KWW Grzegorz Kuśmierz, KWW Młodzi Dla Wsi. Każdy z komitetów mógł wystawić po jednym kandydacie w każdym z 21 okręgów. Wybory do Rady Miejskiej są jednomandatowe co oznacza, że liczył się będzie nie wynik całego komitetu lecz konkretnej osoby. Ten kto zdobędzie najwięcej głosów w danym okręgu zostanie radnym.
 
Z ramienia Komitetu Wyborczego PSL na radnego kandyduje między innymi: Paweł Olszak, kandydat na burmistrza Jędrzejowa. Wśród kandydatów Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie brakuje znanych twarzy. Startują m.in. Marek Zygan, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie i znany przedsiębiorca Wiesław Barański z Sudołu.
KWW Prawi i Solidarni ma na swoich listach liczną grupę obecnych radnych. Z list tego komitetu startuje również Krzysztof Majchrzak – prezes KS Naprzód Jędrzejów.
Z KWW Karoliny Jarosz startują między innymi: radny Tadeusz Lesiakowski oraz Mateusz Kwieciński wieloletni organizator sztabu WOŚP w Jędrzejowie. 
Na listach Bloku Samorządowego asem jest Paweł Błaszkiewicz, obecny przewodniczący Rady Miejskiej.
 
Cieszy fakt, że z biernego prawa wyborczego korzystają również nowi ludzie. Takie osoby pojawią się na listach KWW Jędrzejowskiej Szansy. Na listach do Rady Miejskiej z KWW Jędrzejowskiej Szansy jest między innymi znany z występów w lokalnych zespołach muzycznych, Małej Akademii Śpiewu, Chórze Miejskim czy też udziału w przedstawieniach Jędrzejowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej młody artysta – Ryszard Tyrała.
Jednego kandydata wystawił natomiast komitet pod nazwą „Młodzi dla Wsi” a jest nim nauczyciel WF z ZSP nr 2 w Jędrzejowie – Michał Olesiński. Ze swojego komitetu startuje radny Grzegorz Kuśmierz. Z KWW Grzegorz Kuśmierz startuje najstarszy w tych wyborach kandydat – Janina Szreniawa, która ma 77 lat.
 
Kto do rady powiatu?
 
W wyborach do Rady Powiatu Jędrzejowskiego wystartuje 158 osób z 6 komitetów wyborczych.
Z listy PiS startują między innymi:
Radny Paweł Faryna – okręg 1 miejsce 1
Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek – okręg 1 miejsce 2
Radny Grzegorz Szymański – okręg  2 miejsce 1
Radny Piotr Jaros – okręg 4 miejsce 1
Radny Zbigniew Huk – okręg 5 miejsce 1
Na listach Sojuszu Lewicy Demokratycznej są miedzy innymi:
Kandydat na burmistrza Rafał Filip – okręg 1 miejsce 1
Wiceszefowa SLD Jędrzejów  Anna Koncewicz-Cipior – okręg 1 miejsce 2
Prezes Ciuchci Express Ponidzie Edward Choroszyński – okręg 1 miejsce 3
Mariusz Piotrowski – okręg 2 miejsce 1
Anna Świercz – okręg 3 miejsce 1
Benedykt Walocha – okręg 4 miejsce 1
Wieloletni radny powiatowy Henryk Baran – okręg 5 miejsce 1
PSL w wyborach do Rady Powiatu reprezentować będą m.in:
Radny Henryk Król – okręg 1 miejsce 1
Starosta Edmund Kaczmarek – okręg 3 miejsce 1
Wicestarosta Janusz Grabek – okręg 3 miejsce 2
Radna Ewa Kubas-Samociuk – okręg 4 miejsce 1
Na listach Bloku Samorządowego są m.in.
Szef PO w Jędrzejowie Wojciech Zwierzchowski – okręg 1 miejsce 1
Piłkarz Naprzodu Jędrzejów Tomasz Puchrowicz – okręg 1 – miejsce 9
Radny Krzysztof Chmaruk – okręg 4 miejsce 1
 
Kandydatów do Rady Powiatu wystawiły też Kongres Nowej Prawicy i Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorz Kuśmierz.