Załamał się lód pod młodym mężczyzną

O godzinie 18.16 na zalewie miejskim w Jędrzejowie doszło do załamania się lodu pod młodym mężczyzną. Strażacy przy użyciu „sań lodowych” wydobyli z wody i przetransportowali poszkodowanego na brzeg zbiornika i przekazali go służbom medycznym. W działaniach udział brały 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie.

Od paru dni służby przestrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne, gdyż może to skutkować załamaniem tafli lodu .Kąpiel w lodowatej wodzie może się skończyć tragicznie. Zaledwie po kilku minutach dochodzi do wychłodzenia organizmu, utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach do śmierci.

Służby przypominają, że w sytuacji kiedy lód załamie się pod nogami, najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wejść na lód. Po wyjściu z wody należy czołgać się w kierunku brzegu.
Ratując osobę, pod którą załamała się pokrywa lodowa, nie wolno zbliżać się na stojąco do powstałego przerębla. Należy jej podać koniec długiego przedmiotu, np. szalika lub kija. Po wyciągnięciu osoby z wody należy ją okryć i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.

 

fot: Komenda Miejska PSP w Poznaniu