Zachowajmy trzeźwy umysł nad wodą

W okresie wakacji najczęściej szukamy chwil wytchnienia nad wodą. Nie zawsze jednak nasz wypoczynek kończy się szczęśliwie. Statystyki przerażają. Pływanie pod wpływem alkoholu jest najczęstszą przyczyną utonięć w Polsce. Jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji nad wodą i spokojnie wypoczywać? Radzą świętokrzyscy policjanci.

Wypoczynek nad wodą to czysta przyjemność, oczywiście, jeśli zastosujemy niezbędne środki bezpieczeństwa. Wypadkom nad wodą sprzyja wysoka temperatura, brawura, alkohol i brak opieki nad dziećmi. Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.

1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.

2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.

3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.

4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.

5. Skaczmy „na główkę” tylko na basenach. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.

6. Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

7. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu. Alkohol, nawet w niewielkiej ilości, zwiększa zagrożenie utraty równowagi, szoku termicznego, utraty sił, a jednocześnie znacznie ogranicza umiejętność rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. Wejście do wody, nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu w upalny dzień, może skończyć się tragicznie. Zachęcamy urlopowiczów do reagowania w sytuacjach, gdy widzą osoby nietrzeźwe wchodzące na łódkę, bądź wskakujące do wody. Przypominamy, że pływanie po „piwku” łodzią lub pontonem, wyposażonym w silnik spalinowy lub elektryczny jest przestępstwem, gdy poziom zmierzonego alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg/l. Pływanie nawet łódką z wiosłami lub rowerem wodnym po spożyciu alkoholu podlega odpowiedzialności karnej. Przepisy te zostały wprowadzone Ustawą z dnia 1 stycznia 2012 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych i umożliwia nałożenie wysokiej kary grzywny nawet do 2.000 złotych, a także odholowania jednostki pływającej na koszt osoby z niej korzystającej.

 

Świętokrzyscy policjanci podczas tego lata wzmogą działania na terenach wypoczynkowych. Częściej też będą prowadzone akcje sprawdzające trzeźwość osób wypoczywających nad wodą.

 

{jcomments on}