Apel Policji: Uważaj na fałszywego kontrolera

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji razem z Pocztą Polską sprawdzą czy opłacamy abonament radiowo telewizyjny. Do naszych domów zapukają nie mundurowi listonosze, lecz „cywilni” urzędnicy Poczty. Policjanci ostrzegają, że w ślad za kontrolerami Poczty, mogą ruszyć oszuści.

 

 

Świętokrzyska policja radzi, by wzmóc czujność zanim kogoś wpuścimy do domu. Dokładnie sprawdźmy jego pocztowe upoważnienie do kontroli i legitymację służbową. Wszystkie dane personalne powinny być takie same jak w jego dowodzie osobistym. Możemy poprosić o pokazanie dowodu, a urzędnik Poczty ma obowiązek na nasze żądanie nam go pokazać. Jeśli jesteśmy sami, a kontrolerów jest dwóch, do domu wpuśćmy tylko jednego. Pamiętajmy, by kontrolera nie zostawiać samego w pokoju. Zawsze możemy zadzwonić do urzędu pocztowego i spytać, czy nasz „gość” to rzeczywiście kontroler pocztowy.


Pamiętajmy także o kilku podstawowych zasadach:
1. Nie każdy, kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary;
2. Zanim otworzycie drzwi nieznajomemu zadbajcie o to, by towarzyszyła Wam osoba zaufana (rodzina, sąsiad);
3. W przypadku osób podających się za przedstawicieli instytucji zawsze żądajcie legitymacji lub identyfikatora;
4. Nigdy nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom obcym;
5. Nie udzielajcie przez telefon żadnych informacji dotyczących danych osobowych, numerów, kont bankowych, haseł do nich oraz stanu majątkowego;
6. Nie wierzcie Państwo w żadne fantastyczne okazje! Nie ma takich!;
7. Zapamiętajcie jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza Państwa niepokój;
8. W razie jakichkolwiek podejrzeń lub wątpliwości powiadomcie Policję osobiście lub telefonicznie.


O wszystkich próbach wyłudzania pieniędzy natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112

Pamiętajcie, że tylko Wasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywania informacji spowodują, iż nie staniecie się kolejną ofiarą oszusta.
{jcomments on}