marta
R E K L A M A

Uczniowie z Jędrzejowa poznają żydowską historię swojego miasta

W poniedziałek 16 marca 2016 r. uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół w Jędrzejowie rozpoczęli warsztaty w ramach „Szkoły Dialogu” – programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu. Warsztaty odbyły się dotychczas z ogromnym sukcesem w ponad 250 szkołach w około 165 miejscowościach całej Polski.


Szkoła Dialogu to program realizowany od 2008 roku, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Oparty jest on na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU.


Podczas czterech warsztatów uczniowie poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską, a następnie pod opieką trenerów Forum przygotują trasę spaceru upamiętniającego przedwojenną historię ludności żydowskiej z Jędrzejowa. Efekty tej pracy zaprezentują mieszkańcom miasta podczas wycieczki finałowej. Sprawozdanie z wycieczki weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na początku marca 2017 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Warszawie.


Ciekawe informacje o dziedzictwie żydowskim w Jędrzejowie można odnaleźć na portalu Wirtualny
Sztetl:
http://www.sztetl.org.pl/pl/article/jedrzejow/5,historia/

Koncert charytatywny "Gramy dla Aleksandra"

20 marca w Samorządowym Centrum Kultury w Sędziszowie odbył się koncert charytatywny dla Aleksandra Sukiennik, który urodził się bez paluszków lewej rączki, ma mniejszy nadgarstek, śródręcze i kość przedramienia mniejszą o 1cm. Oluś potrzebuje rehabilitacji i protez.
W SCK wystąpił m.in. zespół Maxer, Studio Piosenki z SCK, młodzież przygotowana przez Panią Alinę Bajan, dzieci z Przedszkola Samorządowego w Sędziszowie, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum w Sędzszowie i Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie.
W trakcie koncertu odbyły się licytacje.

Na koncercie zebrano 17.803,32zł.

Aby pomóc Aleksandrowi można wpłacić 1% podatku na:
KRS: 0000037904
z dopiskiem: 28495 SUKIENNIK ALEKSANDER

Więcej informacji o Aleksandrze na:
http://www.bezpaluszek-oluszek.blogsp...
https://www.facebook.com/bezpaluszek

Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych

Zapraszamy na gminne oraz lokalne konsultacje społeczne, które odbędą się w lutym. Głównym tematem poruszanym przez uczestników spotkania będzie Krajowa Mapa zagrożeń bezpieczeństwa w powiecie oraz gminach jako element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym.

Więcej artykułów…

stat4u