Koncert z udziałem Krzysztofa Globisza w jędrzejowskim klasztorze

W najbliższą sobotę , tj. 20 lipca w klasztorze oo. Cystersów w Jędrzejowie odbędzie się trzeci koncert w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpi znakomity aktor i wykładowca krakowskiej PWST Krzysztof Globisz oraz młody i utalentowany pianista Piotr Wierciński.

 

Artyści zaprezentują program słowno – muzyczny ,,Nadzieja, walka, chwała. Małogoszcz 1863” poświęcony bitwie pod Małogoszczem , jednej z największych bitew powstania styczniowego.

Krzysztof Globisz urodził się w 1957 w Siemianowicach Śląskich. Jest jednym z najwybitniejszych aktorów polskich średniego pokolenia. Absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Dyplom uzyskał w 1980 roku. Przez kolejny rok pracował we wrocławskim Teatrze Polskim, gdzie zadebiutował w roli Karla Rossmana w ,,Ameryce” według Franza Kafki w reż. Jerzego Grzegorzewskiego. Od września 1981 do dzisiaj jest członkiem zespołu Narodowego Starego Teatru im . Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Wykładowca krakowskiej PWST .W latach 2002- 2005 dziekan Wydziału Aktorskiego, a w latach 2005- 2012 prorektor uczelni. Tytuł profesora sztuk teatralnych uzyskał 21 lutego 2005 roku.

Zaznaczył się wybitnymi kreacjami m.in. w “Życie snem” w reżyserii J. Jarockiego, czy też tytułową rolą w “Mizantropie” Moliera w reżyserii K. Nazara.

Na filmowym ekranie zadebiutował w filmie historycznym A. Wajdy ,,Danton’’ u boku Gérarda Depardieu. To właśnie Wajda odkrył w Globiszu aktora filmowego. Wystąpił m. in. u takich reżyserów jak : Krzysztof Kieślowski ,, Krótki film o zabijaniu” , Artura Więcka ,,Anioł w Krakowie’’ a także w filmach Jana Jakuba Kolskiego – ,,Pornografia’’ i ,,Jasminum’’ .

Za swój dorobek artystyczny wielokrotnie odznaczany, m.in. : 1996 roku został odznaczony jako Zasłużony Działacz Kultury, 2004 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 odebrał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2009 otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa za wybitne dokonania aktorskie.

Piotr Wierciński jest utalentowanym pianistą młodego pokolenia. W najbliższą sobotę zagra utwory Fryderyka Chopina.

Początek koncertu o godzinie 19.

Wstęp wolny.