Udany zamach na Helmuta Kappa – Rekonstrukcja Historyczna w Jędrzejowie

{youtube}f1gRYbQNKXE{/youtube}

Próba generalna z rekonstrukcji historycznej w Jędrzejowie. Zdjęcia: Łukasz Bełdowski (ITV Jędrzejów), o rekonstrukcji opowiada Arkadiusz Chyla.
1 czerwca  u zbiegu ul. dr. Kwarty i 11 Listopada Jędrzejowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej przedstawiła rekonstrukcję  wydarzeń z 31 maja 1943 r. Wtedy to żołnierze Armii Krajowej przeprowadzili udany zamach na Helmuta Kappa, funkcjonariusza gestapo. Była to jedna z pierwszych udanych akcji żołnierzy Jędrzejowskiego Obwodu AK.  Po latach akcję tę Hieronim Piasecki „Zola" wspominał następująco:

„Znaleźliśmy się znów za Kappem. Najdogodniejsze miejsce to skrzyżowanie ul. 11 Listopada z ul. prostą, najlepsze wycofanie (…). Mam z lewej strony „Ryszarda", z prawej „Witusia". Nasze zadnie jest proste: wykonać wyrok na Kappie — robimy to z Kajderowiczem, Staszkiewiczem ma wiązać ogniem Tierlinga. Meyerównę oszczędzamy, jako osobę cywilną i kobietę. Gestapowcy chcą nas zaskoczyć, chcą byśmy podeszli bliżej. W odległości ok. 20 m od nieprzyjaciela daję sygnał do akcji, w biegu strzelamy pierwsi, to ich zaskoczyło. Kapp zostaje ranny w rękę i nogę już pierwszymi strzałami. Jest wzięty w dwa ognie — „Ryszarda" i mój. Wreszcie wali się na jezdnię. Pobliskie niemieckie posterunki, słysząc strzały, zaczynają biec w naszym kierunku. Najwyższy czas się wycofać". (źródło: GJ)