W piątek, 15 maja, w Jędrzejowie odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka 2026. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13:00 od złożenia meldunku przez starszego kapitana Karola Błaszczyka, który odebrał zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach starszy brygadier Grzegorz Rajca. Następnie podniesiono flagę państwową, a komendant powiatowy PSP w Jędrzejowie młodszy brygadier Sebastian Dudzicz powitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się między innymi wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, wicemarszałek województwa Marek Bogusławski oraz starosta jędrzejowski Paweł Faryna. Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie medali, odznaczeń i awansów. Krzyżem Świętego Floriana odznaczony został burmistrz Sędziszowa druh Wacław Szarek. Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymała młodszy brygadier Barbara Lato, Srebrny Medal – młodszy brygadier Sebastian Dudzicz, natomiast Brązowe Medale trafiły do aspiranta Damiana Barańskiego oraz starszego ogniomistrza Kamila Dębińskiego. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał także Brązowe Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, które otrzymali między innymi starosta Paweł Faryna, Piotr Piłatowski, Damian Barański, Kamil Dębiński i Łukasz Kraczyński. Odznaką Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej” wyróżniono druhów Michała Sobczyka i Adama Soleckiego. Podczas obchodów wręczono również awanse służbowe w korpusie aspiranckim i podoficerskim. Stopień aspiranta sztabowego otrzymali starsi aspiranci Joanna Gala i Piotr Walczyński, starszym aspirantem został Ernest Czaja, a stopień aspiranta nadano Damianowi Barańskiemu i Zbigniewowi Śladkowskiemu. Na wyższe stopnie podoficerskie awansowano także Kamila Dębińskiego, Łukasza Gaima, Dawida Cholerzyńskiego, Daniela Kozła, Marcina Króla i Huberta Krzemienia. W trakcie uroczystości poświęcono nowy pojazd KP PSP w Jędrzejowie – Mercedes-Benz Vito przeznaczony do przewozu strażaków. Dodatkową atrakcją obchodów był Piknik Edukacyjny Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, podczas którego mieszkańcy mogli poznać zasady pierwszej pomocy, zobaczyć sprzęt ratowniczy oraz porozmawiać ze strażakami o ich codziennej służbie. Fot.PSP Jędrzejów


